Deneyimlerimden Seo Kuralları

Categories WebmasterPosted on

Sizlere deneyimlerimden yola çıkarak seo kuralları söyleyeceğim. SEO’dan bahsedecek olursak arama motoru optimizasyonu diyebiliriz.

Sizlere deneyimlerimden yola çıkarak seo kuralları söyleyeceğim bu bazılarınıza saçma bazılarınıza da gereksiz gelebilir ancak şunu unutmayın size lazım olmuyor diye başkasına da lazım olmayacak değil. Neyse şöyle kısaca SEO’dan bahsedecek olursak arama motoru optimizasyonu diyebiliriz. Peki nasıl yapılır ? ne kadar zamanda yapılır ? gibi sorular kafanızı kurcalayacak.Nasıl yapılır derseniz kendi elleriniz ile uzun vadede yaparak iyi dönüşler elde edebilirsiniz bu uzun vade dediğim 2 – 3 ay tabi bu bana göre ben kendimi kasmadan bu süre zarfında organik olarak hit aldım ve almaya devam ediyorum.Neyse gelelim kurallara aşağıya açıklayarak yazacağım. Mümkün mertebe örnekler ile de açıklamaya çalışacağım.

1 – Özgün bir yazı

Özgünlükten kastımız sağda solda bulunan yazıları alıp 3 – 5 kelime değiştirip yayınlamak yerine daha çok sizin kendi yazdığınız yazılar diyebiliriz he tabi başka yazılara bakarak da fikir alıp yazı yazabilirsiniz ama aynı yazmayın etrafta görüyorsunuz eline 20 – 30 TL geçen hemen teknoloji sitesi kuruyor. Etraf çöplük oldu kurulan 100 teknoloji sitesinde 10 tanesi zor ayakta duruyor bunların amacıda para kazanmak yani.

2 – Yazı ile alakalı anahtar kelime

Şöyle diyebilirim farz edin bir ürünü yazılı olarak inceliyoruz biz buna gidip “video incleme ” diye etiket atarsak bu yazıya gelen hitler spam hit gibi bir şey olur bunu günümüzde popüler haber siteleri çok yapıyor görüyorsunuz zaten arama motorları bunlar ile ilgili gerekli cezaları uyguluyor yani diyorum ki az ve öz etiket kullanın ama mantıklı yazı içinde geçen kelimelerden etiket kullanın. He tabi anahtar kelimelerinizi de kalın eğik yaparsanız daha çok ilgi çekici olur ve işe yarar.

3 – Site içi linklenmeye önem verin

Site içi linklenme nedir diye soracak olursanız bir yazıya diğer bir yazının linkini herhangi bir kelimenin linki olarak ekleme diyebiliriz. Bunu günümüzde sözlük sitelerinde görebilirsiniz.Baya popüler ve çok iyi bir seo aracıdır. Şimdi diyeceksiniz ki bu ne işe yarayacak, çok işe yarayacak. Arama motorları bazen sitenizi index alamaya bilir botların yoğunluğuna göre şöyle düşünün “A” başlıklı yazı indexlenmedi “B” yazısına “A” yazısının linkini koydunuz ve “B” yazısı index aldı. Bot hemen site içi linki gördü bakti ki index yok hemen onuda index alır aynı zamanda bir kullanıcı olarak düşünürsek. “B” yazısında ilgi çekici hemde “A” yazısı ile alakalı bir kelimeden link verdiniz kullanıcı bunu merak ederek tıklar ve site içi gezinme süreniz de artar sayaç kullanan arkadaşlar bunu bilir ve özellikle banner reklam alanı alan kişilerde buna çok dikkat eder.

4 – Site linklerini HTML yapın

Özellikle wordpress kullanan site sahipleri bilir bu ayarların çok kolay olduğunu neden html kullanın dersem html tamamen kullanıcıya olduğu gibi gözükür ama php veya diğer dillerde öyle değil. Arama motorlarıda html linklere sahip siteleri de sever.

5 – Site Haritasını mutlaka oluşturun

Yukarıda bahsettiğim gibi bazen arama motorları yazını indexlemeyi unutabilir. Ama siz bir site haritası oluşturursanız ve sürekli güncel olursa arama motorlarına da bu site site haritasını yollar iseniz sürekli olarak kontrol eder ve yazılarınızın otomatik index almasını sağlaya bilirsiniz.

6 – Alanadı sürenizi uzatabildiğiniz kadar uzatın

Şöyle izah edeyim “A” sitesinin süresi 1 yıl “B” sitesinin 5 yıl alan adı süresi var. Arama motoru bakar ki “A” sitesinin 1 yıl süresi var der bu site çok ayakta kalmaz “B” sitesine bakar ohoo daha bu 5 yıl internet’te var ben buna güvenebilirim mantığı var.

7 –  Önüne gelen siteden link çıkışı almayın

Siteye 10 – 20 kişi girecek diye bilmediğiniz saçma sapan sitelerde özellikle pagerank’ı olmayan bloglar da yorum link almayın.Siteye yine yorum yapın ama link koymayın zaten bir çok sitede link ekleme yeri yoktur, olanlarında ya pagerank’ı 0 dır yada konuya yorum yapılsın diye koyulur hal öyle olunca da 1 sayfa da 50 tane link çıkışı oluyor bu sefer spam işlemi olmuş gibi oluyor.

Sonsöz: Bu yazımda sizlere 1 – 2 yıllık deneyimlerimden çıkardığım sonuçları yazdım. Eğer bir şeyi bilmiyorsanız her ayrıntısına kadar araştırın.Ben çok aradım ama sonuçları beni mutlu etti, bazen mutsuzluklar oldu ama bunları mutluluğa çevirmenin yollarına baktım. Ben burada yazdıklarımı uyguladım uygulattım olumlu sonuç alanlar oldu ama bu birazda size bağlı. Alta da SEO ile ilgili bir kaç link daha ekliyorum onlara da bakarak daha verim elde edebilirsiniz.

A) İndex hızınızı artırın

B) Sitenizde yapılan bazı yanlışlar

C) Web Site Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir