Bu hafta sonu Yunanistandayım

Categories KişiselPosted on

Merhaba arkadaşlar bu hafta sonu da dedik çıkalım Yunanistan’a , pasaport vize aldık toplamda 2 – 3 defa dışarı çıktı neyde bu sefer arabada vardı.

Merhaba arkadaşlar bu hafta sonu da dedik çıkalım Yunanistan’a , pasaport vize aldık toplamda 2 – 3 defa dışarı çıktı neyde bu sefer arabada vardı. Neyse geldik Pazar Kule sınır kapsına Türkiye kısmı her zaman ki gibi boştu hemen işlemleri halledip Yunanistan kısmına geçiş yaptık. Önümüzde Fransa’dan Türkiye ye gelen gelen Türk bir aile vardı tatilleri bitmiş geri dönüş yapıyordu. Neyse bende pasaport vize ve arabanın sigortasını aldım gittim adamların yanına uzattım adam hafif ses tonunu yükselterek ” Arabada Bekleyin” diye söyledi acayip sinirlendim tabi Yunandan Türkiye geçiş yapanlar hiç beklemiyor hemen bakıp geçiyorlar neyse biraz bende İngilizce olduğu için dinledim baktım görevli adama bağırıyor falan meğersem adamın arabasındaki çocuklarına söyleniyormuş arabanın içini tam görmedim ama arkada 4 – 5 çocuk vardı neyse biraz tartışma alevlenince adamı kenara çektikler bizde hemen devam ettik hemen pasaporttaki fotoğraflar ile bizi karşılaştırıyorlar neyse geçtik falan hemen ilk sağdan devam ettik dedik bu seferde köylerden gidelim zaten 1 kilometre gitmeden Arda Nehrine geldik baktık güzel nehirde balıklar falan var karşıya bir baktım adacık gibi bir şey olmuş Yunanlar orada nehre giriyorlar az ilerisine de voleybol filesi falan kurmuşlar oynuyorlar. Neyse bizde arabayla gidiyoruz nehrin üstünden 20 santimlik bir su yüksekliği var ama hep yosun tutmuş taşlar arkamızda bir tane Mercedes vardı baktım adam geri döndü gerçi bizde de BMW vardı ama biz takmadık tabi hem araba yerden yüksek hemde lastikler yeni birazda fotoğraf çektim tabi.

Neyse köylerden falan gidiyoruz. Arda nehrinden sonra hemen Marasia diye bir köy geliyor zaten köyün hemen arka tarafı Türkiye, neyse  biraz köyü gezdik köy tertemiz büyün evler beyaz renkle boyalı bütün evler bahçeli falan herkesin arabası var iyi kötüde olsa yollar Türkiye kadar olmasa da iş görebilecek kadar her köyde küçük bir kilise yapmışlar. Köyden çıkınca 2 kilometre sonra falan yolun üstünden otoban geçiyor. Yol direk Aleksandropoli‘ye gidiyor. Otoban yolundan Selanik’e falanda gidilebiliyor ama mesafe çok uzun 500 kilometreye yakın neyse Marasia köyünden çıktık sırayla Kanadas, Arsoz, Plati, Elaia, Fylakio, Valtos, Neochori, Neos Pirgos derken Orestias‘a geldik küçük bir yer ama güzel tam gittiğimizde Siesta vaktine denk geldik sokaklar bomboş kahvelerde falan bizim Türklerden başka kimse yok denecek gibi ama evlerin şekilleri hepsi tek tip  köyde olduğu gibi buralarda da evler bembeyaz en fazla evler 3 katlı yollar desen 4 şerit geniş geniş yollar var. Bizde gittik bir kafeye hemen kadın geldi az çok İngilizce ile bir şeyler anlattık gazoz falan içtik limonu falan güzeldi çıktık biraz etrafı turladık.

Dikkatimi çekti gezerken etrafta çok fazla güneş paneli var bütün şehre yada ülkeye yetecek kadar panel var fotoğraf çektim her düz alana kurmuşlar güneşe göre dönüyormuş falan boyutları da çok küçük değil baya baya santral kurmuşlar tam orta yere de yüksek gerilim merkezi kurmuşlar elektrik oradan gidiyor. Birde mezarlıkları çok düzenli 4 tane falan mezarlık gördü hepsi bir düzene bağlı etrafta rahatsız edecek ot veya çim gibi şeyler sürekli temizlenmiş.

Yine dikkatimi çekti  1 metrelik minyatür kilise gibi bir şeyler yapmışlar etrafta çok gördüm neyse internetten bir bakayım dedim. Onun amacı orada kazan yapan ölen insanların anısına dikilmiş bir kilise ama şunu söyleyebilirim çok fazla kaza yapılmış ve ölenlerin sayısı çok diyebilirim özellikle virajlarda bazı virajlarda 2 – 3 tane minyatür kilise var sanıyorum ki yolların bozukluğundan dolayı çünkü Türkiye deki sıradan bir yol onların en iyi yolu diyebilirim. Neyse bu sayede hem gezmiş oldum hem birazda Yunan kültürü öğrenmiş olduk ama eğer vakit bulabilirsem Selanik’e turla gitmeyi düşünüyorum günübirlik turlar çok uygun fiyatlarda bakalım nasıl olacak neyse sizlere çektiğim fotolar ile baş başa bırakayım.

Sizler için küçük birde harita hazırladım Google Maps üzerinden gittiğimiz noktaları belirledim küçük notlar düştüm umarım işinize yarar. Haritayı görmek için buraya tıklayın.

9 comments

  1. Çok güzel hafta sonu tatili olmuş Emre. Yunanistan’da güneş panelleri para kadar önemlidir. Bilirsin şu ülkede para ne kadar önemli. Artık insanları fakir / zengin olarak gruba ayırıyorlar. Yunanistan’ın nedeyse her yeri güneş panelleri kapalar Yunanistanı gez çok güzel yer. Bende gitmiştim. Ancak kesinlikle gelmen gereken yer Antalyadır. Özellikle Termessos Antik Kenti, Kaleçi, Düden Şelalesi, MiniCity ( Akşam yemeğe kal ) ve son olarak kaputaj plajına gitmen gerekiyor Neyse diğer yazını dört gözle beklemekteyim

    1. Katılıyorum zaten Antalyaya gittim merak etme Türkiyede gezebileceğim imkanım olan yerleri gezdim sıra dışarıda ama Antalyayı tam hatırlamıyorum bir ara gene geliriz 😀

  2. bir defa bende gitmiştim o civarlara çok güzel yerler var kültürlerine gerçekten sahip çıkmışlar.

  3. yazını kesintisiz okudum çok güzel yazmışsın eline sağlık fotoğraflarda çok başarılı.

  4. bende yunanistana gitmiştim ama köylerine gitmemiştim çok güzel bir yer her taraf tarif kokuyor çok güzel korumuşlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir