Beta Yandex.Metrika’yı Test Ediyorum

Categories WebmasterPosted on

Ben dahil bir çok web site sahibinin site sayacı olarak kullandığı Yandex.Metrika, Beta sürümüyle yeni tasarım ve yeni özellikleri ile karşımıza çıkıyor.

Ben dahil bir çok web site sahibinin site sayacı olarak kullandığı Yandex.Metrika, Beta sürümüyle yeni tasarım ve yeni özellikleri ile karşımıza çıkıyor. Beta Metrika’ya ilk girdiğimizde sayaçlar gözüküyor üst menüde Sayaçlar ve Api sekmeleri bulunurken alt menüde Aktif Sayaçlar, Favori Sayaçlar, Tüm etiketler ve Kaldırılmış Sayalar bulunuyor. Genel sayaç kısmında ise gün bazında ziyaretçi sayısı erişim ve dinamikler gözüküyor.

Beta Yandex.Metrika

Tüm etiketler menüsüne tıkladığımız zaman menüde hangi bölümlerin bulunacağını seçebiliyoruz veya kendimize yeni bir etiket yarata biliyoruz. Yeni etikete belirlediğimiz isimde site ekleyebiliriz. Burada çok fazla sayaç eklemek istediğimizde kategori bazlı ayırma şeklinde kullanabiliriz.

Beta Yandex.Metrika

Bir web sitenin sayacına tıkladığımız zaman pano karşımıza çıkıyor burada özet olarak Ziyaretçi oranları, Popüler içerikler, Son aranan sözcük, Hemen çıkma oranı, Cihaz türü, Ziyaret süreleri, Trafik kaynağı gibi çok fazla özelleştirilebilir özellik geliyor. Çok fazla özelleştirilebilir dememin sebebi her bölüm için ayrı ayarla mevcut kendi isteğinize göre pano’da özet gösterimini sağlayabilirsiniz. Pano’nun en üst kısmında Bugün,Dün,Hafta , Ay,Üç Ay ve yıl olarak istatistikleri görebilir yada kendi belirlediğiniz günler arasında saate, dakikaya gibi derin arama istatistiklerini görebilirsiniz. Bunların dışında kendi isteğinize göre Widget oluşturabilir veya Widget kütüphanesinden yararlanabilirsiniz.

Beta Yandex.Metrika

Widget kütüphanesi tıkladığımız zaman ise 6 adet ana menü altında bir çok işlevsel kategoriler çıkıyor bunlara tıklayarak istediğimiz widget’i panomuz da gösterebiliriz.

Beta Yandex.Metrika

Sol menüden Raporlar menüsüne geldiğimiz zaman Standart Raporlar, Favori ve Raporlarım bulunuyor. Sık kullanılanlar kısmında ise bir çok rapor haricinde Yandex’in Yandex.Direct reklamverenler için özet raporlar gösteriliyor. Raporlar menüsünden çok farklı bilgilere sahip olabilirsiniz. Standart raporlar arasında bulunan kaynaklar, dönüşümler, teknolojiler ve izlenme bazı raporlardan birkaçı eğer detaylı raporlara iyice göz atarsanız kullanıcıların bir çok bilgisine sahip olabilirsiniz.

Haritalar menüsüne geldiğimiz zaman ise 4 farklı haritayı görebilirsiniz. Bunlar:

1 – Bağlantı Haritası: Sitedeki aktif tıklanabilir linkleri gösteriyor.

2 – Tıklanma Haritası:Kullanıcıların nerelerde tıklama yaptığını gösterir.

3 – Kaydırma Haritası: Kullanıcıların en çok nerelerde kaydırma yaptığını kırmızıdan açık yeşile doğru sıralıyor.

4 – Form Analizi

Webvisor menüsünde ise kullanıcıların site içerisinde yaptıkları harekeleri fare harekelerini nereye tıkladıklarını gösteriyor. Bunun haricinde sitede gezinme süreleri, sayfa görüntüleme sayıları, giriş tarih ve saatlerini ve hangi platform tarayıcıdan girdikleri gibi bilgileri görebilirsiniz.

Beta Yandex.MetrikaSon olarak Ayarlar menüsünden genel sayaç adı domain değişikliği gibi ayarları yapabilirsiniz. Domain değişikliği çok güzel bir ayrıntı olmuş çünkü site domaini değiştiği zaman yeni sayaç yerine genel diğer verilerin üzerine ekleme yaparak kaldığı yerden sayaç çalışmaya devam edebilir. Ayrıca site ile ilgili bir sorun olduğu zaman e-posta vs SMS ile bilgilendirme alabilmek için seçenekler eklenmiş durumda.  Bir yazının daha sonuna gelmiş durumdayız yorum yapmaya unutmayın.

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir